Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Vodič roka 2017 – P. Lakomý (Falck) o prvej pomoci: „Začať povinne už na základných školách!“

Spoločnosť Falck Záchranná a.s. je najväčším poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Svoje pevné miesto má aj v organizačnom tíme finálovej súťaže Vodič roka, kde jej zástupcovia testujú teoretické aj praktické znalosti účastníkov pri poskytovaní prvej pomoci.

„V tomto ročníku bola úroveň poskytovania prvej pomoci veľmi dobrá. Písomné testy zvládli súťažiaci na veľmi vysokej úrovni a podobne si počínali aj pri praktických nácvikoch, ktoré sme realizovali,“ uviedol koordinátor pre komerčné a nekomerčné služby firmy Falck Peter Lakomý.

 

Stať sa svedkom dopravnej nehody určite nie je nič príjemné. Hlavne v prípadoch, keď je ohrozený i ľudský život. Aj keď je povinnosťou každého človeka poskytnúť prvú pomoc, v takýchto okamihoch sa často stáva, že spanikárime. Pritom stačí zistiť, o akú nehodu ide, počet ranených, ich poranenia a následne konať. „Veľa šoférov sa už snaží poskytnúť prvú pomoc priamo na ceste, keď sa už stane nejaká dopravná nehoda. Ale stále ešte prevláda bojazlivosť, ľudia sa boja, aby neublížili tomu zranenému. Neuvedomujú si veľakrát, že ich činnosť je najdôležitejšia, pretože oni sú prvými svedkami na mieste nehody, takže od nich často závisí ten ďalší postup a ďalšia záchrana.“
  
Z osvetou o prvej pomoci je vhodné začať už detskom veku. Podľa Lakomého by sa kurzy prvej pomoci mali povinne zaviesť nielen do firiem, ale hlavne do základných škôl. „S povinnou výukou prvej pomoci by sa podľa mňa malo začať už na základných školách. Aby deti vnímali to, že keď sa stane nejaká nehoda alebo úraz, tak sa dá pri správnom postupe zranenej osobe pomôcť a aby vedeli ako tú prvú pomoc majú poskytnúť. Čo sa týka zamestnávateľov, tak tí sú povinní preškoliť určité percento zamestnancov v otázkach prvej pomoci. Dovolím si povedať, že to ponímanie prvej pomoci je lepšie ako pred pár rokmi,” skonštatoval Lakomý.

 

Najčastejšou chybou pri poskytovaní prvej pomoci však zostáva určitý faktor strachu. Záchrancovia sa neraz boja pristúpiť k zranenému a poskytnúť mu prvú pomoc v domnienke, aby mu ešte viac neublížili. Treba si však v prvom rade uvedomiť, že každý človek, ktorý je v núdzi a tieni, potrebuje našu okamžitú reakciu a pomoc. V takých prípadoch však netreba zabúdať ani na svoju bezpečnosť, je vhodné použiť výstražný trojuholník, reflexnú vestu aj rukavice z lekárničky a celú lekárničku vziať na miesto nehody,“ skonštatoval Lakomý. Falck ako záchranná služba reaguje na všetky výzvy krajského operačného strediska na území celého Slovenska, čiže poskytuje pomoc od prípadov so zlomenou nohou až po oživovanie osôb. Sú však prípady, keď aj schopnosti profesionálnych záchranárov sú zbytočné.

 

„Vtedy som ešte nerobil na záchranke, ale dobrovoľníka na Červenom kríži. Išli sme akurát na súťaž v poskytovaní prvej pomoci, pričom sme sa stali priamymi svedkami dopravnej nehody motorkára s malým nákladným autom. Motorkár prešiel do protismeru a narazil do kamióna, ktorý vychádzal z bočnej cesty. Motocyklista bol mladý chlapec, ktorý mal 21 rokov a viezol 19- ročné dievča. Boli to brat a sestra. Vzápätí za nimi išli na aute ich rodičia, ktorí to všetko videli na vlastné oči. Chlapec bol na mieste mŕtvy a dievča zomrelo po niekoľkých hodinách v nemocnici. V prípade dievčaťa sme sa na mieste s pani primárkou snažili zabezpečiť dýchanie a urobiť všetky ďalšie potrebné úkony. Dojazd sanitky však vtedy bol až 40 minút a rozsah tých zranení jednoducho nebol zlúčiteľný so životom.“

Text: Peter Barta Foto: Juraj Hrivnák

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov