Tip

Švajčiarsky elektromobil Elextra má dojazd 600 km

Švajčiarsky elektromobil Elextra má dojazd 600 km

Elextra je automobil pôvodom zo Švajčiarska. Stojí za ním dánsky podnikateľ Poul Sohl, dizajn navrhol Robert Palm. O ich firme Classic Factory ste zrejme počuli vďaka Lyonheartu K, ktorý stál za návratom Jaguaru E-Type na scénu. Automobil Elextra je však o niečom úplne inom.

 

Auto je nositeľom najmodernejších technológií, aké sú dnes dostupné na trhu. Voz je postavený na monokoku z uhlíkových vlákien, diely karosérie sú z nich tiež. Dôvod je jasný a prozaický – vysoká pevnosť v kombinácii s extrémne nízkou hmotnosťou.

 

Pod kapotou nenájdeme jeden motor, ale hneď dva. Dohromady majú výkon 500 kW (680 koní). To znamená, že ľahučký automobil dokáže akcelerovať s pokoja na stovku za 2,3 sekundy a maximálna rýchlosť je 230 km/h.

 

Aký bude mať dojazd štvorsedadlové auto pri plnom obsadení alebo pri využití maximálneho výkonu, zatiaľ netušíme. Vieme však, že pri stokilometrovej ustálenej rýchlosti by mal byť dojazd okolo 600 km na plnú kapacitu akumulátorov.

Automobil je skutočným európskym produktom. Napokon svoj podiel na výroba atraktívneho vozidla má nielen Švajčiarsko a Dánsko, ale aj Nemecko, pretože vznikať bude v Stuttgarte. Vyrobených však bude len 100 kusov, pričom cena by sa mala pohybovať okolo 750.000 eur.

-jj-

Diskusia k článku

';