Tip

Smart fortwo cabrio electric drive v čistom Švajčiarsku

Smart fortwo cabrio electric drive v čistom Švajčiarsku

Ťažko vybrať čistejšiu krajinu na prezentáciu čistého (elektrického), malého kabrioleta, než okolie švajčiarskej Ženevy. Tiché, bezemisné a vrtké autíčko je tu ako ryba vo vode.

    

Smart fortwo cabrio electric drive sme si užili síce len na asi 60- kilometrovej trase, no aj tá stačila na to, aby sme si smartíka takmer zamilovali. Elektromotor s výkonom 60 kW (81 k) ho vďaka krútiacemu momentu 160 Nm svižne zrýchli, napr. na stovku za 11,8 s. Maximálna rýchlosť je rozumne obmedzená na 130 km/h. Kompletné nabitie prostredníctvom „wallboxu“ trvá v Európe asi 3,5 hodiny. Vtedy je normovaný dojazd 155 km, čo pre mestské/prímestské dvojmiestne auto naozaj stačí.  Navyše, od roku 2018 bude na želanie k dispozícii vysoko výkonná nabíjačka (22 kW), ktorá nabitie na 80% skráti na 45 minút!

     

Smart fortwo je dlhý len 2 695 mm a otočí sa bez problémov naraz na bežnej ulici, či ceste. Aj pri stiahnutej streche a príjemnom vetre vo vlasoch je výrazný pocit bezpečia (ochranný oblúk) a až prekvapivej stability, to všetko podčiarknuté kvalitnými materiálmi a vysokou úrovňou spracovania i nápaditým, nevšedným, no vôbec nie lacným dizajnom a prítomnosťou všetkých komfortných prvkov pre posádku (klimatizácia a pod.). Navyše, ako sme sa presvedečili počas skúšobnej jazdy, normovaný dojaz 155 km najmä v lete vôbec nie je údaj nereálny.

     

Kto hľadá malý, elektrický automobil a navyše žije v krajine, kde je na jeho kúpu aj patrične finančne motivovaný, určite neurobí chybu, ak sa rozhodne práve pre smart fortwo cabrio electric drive.

Dalibor Klíma

Diskusia k článku

';