Tip

„Pikapy“ pribúdajú: nový Renault Alaskan

„Pikapy“ pribúdajú: nový Renault Alaskan

Pick-upy nie sú módne len v USA, Austrálii alebo Južnej Amerike, a tak sa nimi automobilky zaoberajú aj v Európe. Renault Alaskan je ďalším z nich.

Nový Renault Alaskan prichádza spočiatku výhradne s pohodlnou dvojitou kabinou, pohonom všetkých kolies a komplexným štandardným vybavením.

Francúzsky výrobca automobilov so svojim novým modelom obsluhuje trhový segment, ktorý predstavuje asi tretinu celosvetového predaja v segmente ľahkých úžitkových vozidiel a približne päť miliónov vozidiel za rok. Zaujme veľkou ložnou plochou, charakteristickými schopnosťami terénnych vozidiel, robustným dizajnom a individuálnym vybavením. S Alaskanom chce Renault osloviť všetkých, ktorí potrebujú robustné všestranné  ozidlo, ako aj všestranného spoločníka pre voľnočasové aktivity. Pick-up zohráva ústrednú úlohu v medzinárodnej stratégii rastu Renaultu. Nový Alaskan bude  súperom pre svoje sesterské vozidlo  Nissan Navara, rovnako ako pre konkurentov Mitsubishi L200 a Volkswagen Amarok.

    

Mnohoúčelový Pick-up

Dvojitá kabína modelu pick-up ponúka pre päť ľudí pohodlný priestor. Množstvo odkladacích priestorov v kabíne zvyšuje komfort každodenného používania.

Nový Renault Alaskan je k dispozicii v troch výbavách: Life, Experience a Intensive. Verzia vstupnej úrovne už obsahuje pohon všetkých kolies a asistenta jazdy na svahu. Detaily ako dvojzonoáva automaticka klimatizácia, cdprehrávač a radio s siestimi reproduktormi, bluetooth a usb sú samozrejme už v základnej výbave. V ponuke je aj moderný multimedialny system so 7 palcovým (18 cm) dotykovým farebným displejom, integrovaná navigacia,  aj inovatívny komfortný prvok na uľahčenie parkvania off-roadu pomocou štyroch kamier, ktoré snímajú okolie vozidla, ktorých obraz sa  premietne na centrálnom displeji, či 18-palcové  zliatinove kolesa.

     

Atletický a nápaditý dizajn

S dĺžkou 5,4 metra, výškou 1,81 metra a šírkou 1,85 metra zodpovedá veľkosti strednej triedy modelov Pick-up. Návrh sa tiež riadi pravidlami segmentu pick-up s dôrazom na pevnosť a robustnosť. Charakteristickou črtou je LED denné svetlo v tvare C so špičkou intenzitou.

V závislosti od vybavenia sú svetlomety vybavené aj vysoko výkonnou technológiou LED PureVision.

Vďaka dlhému rázvoru 3,15 metra, krátkemu previsu vpredu, veľkému priestoru pre cestujúcich má Alaskan predĺžené karosériu s moderným a dynamickým vzhľadom.

Nákladný priestor s versatilizačným systémom

Alaskan bude uvedený na  európsky trh vo verzii s dvojitou kabínou a nakladacou plochou veľkosti 2,46 štvorcových metrov. Dĺžka ložnej plochy je 1,58 metra, šírka 1,56 metra, výška od zeme 47,4 cm. Maximálna užitočná hmotnosť nákladu je 960 kilogramov pre Alaskan dCi 160, alebo 932 alebo 949 kilogramov pre variant dCi 190 v závislosti od pohonu predných alebo všetkých štyroch kolies. Plochu pre náklad možno predĺžiť o zadné dvere s nosnosťou 500 kilogramov.

Výkonná motorizácia

Alaskan Double Cab je štandardne dodávaný s voliteľným pohonom všetkých štyroch kolies.

Ako zdroj pohonu slúži moderný vznetový agregát Common-Rail s objemom 2,3 litra. Štvorvalcový motor so systémom štart/stop je k dispozícii s výkonom 120 kW/163 k a alternatívnym výkonom 140 kW/190 konských síl. Agregáty dCi 160 a dCi 190 s dvojitým turbom majú kombinovanú spotrebu 6,3 litra nafty na 100 kilometrov (167 g CO2 / km). Ako alternatíva k šesťstupňovej manuálnej prevodovke majú zákazníci k dispozícii možnosť spárovať dCi 190 so 7-stupňovouj automatickou prevodovkou. V tejto kombinácii je priemer spotreby nafty 6,9 litra na 100 kilometrov (183 g CO2 / km).

Na chemické zníženie obsahu oxidu dusíka (NOx) vo výfukových plynoch sú obe motory štandardne vybavené systémom dodatočnej úpravy výfukových plynov SCR (Selective Catalytic Reduction). Injekciou redukčného činidla AdBlue systému premieňa oxidy dusíka na neutrálny dusík a vodu.

Spoločný vývoj s Nissanom

Renault vyvinl model Alaskan spoločne  s aliančným partnerom Nissanom. výroba pre európsky trh prebieha v továrni Nissanu v Barcelone. pre významný juhoamerický trh Renault vyrába Pick-up Alaskan vo svojej argentínskej automobilke  v Córdobe

Renault (šr)

Diskusia k článku

';