Tip

Jazdiť zadarmo? Áno, tvrdí Nissan

Jazdiť zadarmo? Áno, tvrdí Nissan

Na akcii Nissan Futures 3.0 predstavila spoločnosť Nissan svoje štyri piliere elektrického ekosystém pre Európu.

Spoločnosť Nissan začiatkom októbra odhalila svoje plány, ktoré sa týkajú  Oznámila uvedenie nových elektromobilov na trh, ďalšie investície do infraštruktúry, vylepšenie batérií a revolučnú novú víziu, poskytujúcu zákazníkom Nissanu energiu pre ich elektromobily zadarmo pri použití unikátnej firemnej technológie nabíjania so striedavým prúdom. Oznámenie bolo vydané na tretej akcii Nissan Futures – „The Car and Beyond“ konanej v nórskom Osle.

Paul Willcox, predseda predstavenstva spoločnosti Nissan v Európe uviedol: „Spoločnosť Nissan takmer pred desiatimi rokmi odštartovala elektromobilovú revolúciu. Za ten čas sme predali viac elektromobilov než ktorýkoľvek iný výrobca na svete. Teraz načrtávame svoje plány na ďalšiu dekádu, keď prídu ešte väčšie investície do infraštruktúry, ponúkneme nové vylepšenia batérie, a dokonca zmeníme i spôsob, akým ľudia pristupujú k energii pre svoje elektromobily a ako za ňu platia.“ A dodal: „Jednoducho povedané, venujeme sa elektromobilom dlhšie než ktokoľvek iný, predali sme ich viac než ktokoľvek iný a máme do budúcnosti omnoho vzrušujúcejšie zámery než ktokoľvek iný.“

 Nové vozidlá

Zlatým klincom akcie Nissan Futures 3.0 bola európska premiéra nového vozidla Nissan LEAF so špeciálnou verziou „2.ZERO“ určenou pre Európu. Nové vozidlo LEAF ako ikona koncepcie Inteligentnej mobility Nissan dokáže prejsť na jedno nabitie 378 km a je plné dômyselných technológií, vrátane vyspelého systému podpory vodiča ProPilot na bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu a technológie ProPilot Park na úplne autonómne parkovanie. Použitá technológia e-Pedal umožňuje motoristom plynulú jazdu a brzdenie, zatiaľ čo štíhlejší dizajn pridáva tomuto svetovo najpredávanejšiemu elektromobilu na atraktivite.

    

Ďalším produktom na akcii Nissan Futures 3.0 bola nová batéria s kapacitou 40 kWh pre 100 % elektrickú dodávku e-NV200, ktorá ponúka o 60 % dlhší dojazd, až 280 km. A pretože batéria nie je o nič väčšia ani ťažšia, pre zákazníkov to znamená zachovanie celého nákladového priestoru i úžitkového zaťaženia. Firmám a profesionálnym vodičom tak môže vždy ponúknuť dojazd až priamo „ku dverám“ (last mile). Zákazníci môžu teraz prejsť na jedno nabitie o viac než 100 km ďalej, čo znamená, že Nissan e-NV200 pokrýva až v 40 % každodenných jázd európskych zákazníkov, ktorí využívajú malé dodávky.

 Záväzok k infraštruktúre

Spoločnosť Nissan potvrdila svoj záväzok podporiť infraštruktúru v Európe a oznámila pre nadchádzajúcu dekádu investície vo výške 100 miliónov eur. Tie nadväzujú na predchádzajúcu investíciu vo výške 50 miliónov eur na vybudovanie najkomplexnejšej európskej siete nabíjacích staníc, vrátane viac než 4 600 rýchlonabíjacích staníc Chademo s kapacitou 50 kWh. Investícia vo výške 100 mil. eur bude nasmerovaná podľa potrieb zákazníkov v spolupráci s mestskými samosprávami a odborovými lídrami po celej Európe, aby bolo zaistené, že plány budú zodpovedať potrebám jednotlivých lokalít a ich občanov.

Nové vylepšenie batérie.

Spoločnosť Nissan prezentovala aj prototyp svojej novej jednotky na ukladanie energie, určenej pre domácnosti, ktorá bude dostupná začiatkom roka 2018. Tento prototyp, vytvorený špeciálne pre majiteľov elektromobilov, prichádza spolu s nabíjačkou elektromobilov, ktorá zákazníkom umožňuje kombinovať solárne nabíjanie, ukladanie energie a nabíjanie elektromobilov.

    

Súčasného riešenia Nissanu na ukladanie energie v domácnosti (xStorage), Ktoré bolo vyvinuté v partnerstve so spoločnosťou Eaton, sa predalo viac než 1 000 jednotiek po celej Európe a do konca marca 2018 by sa ich malo predať až 5 000. Snahou spoločnosti je do konca fiškálneho roka 2020 prevádzkovať 100 000 jednotiek.

Spoločnosť Nissan tiež informovala o novej domácej nabíjačke s kapacitou 7 kWh, určenej pre súčasných a nových zákazníkov elektromobilov, ktorá majiteľom vozidiel Nissan LEAF umožní dosiahnuť 100 % nabitie za 5,5 hodiny.

 Revolučná koncepcia energie zadarmo

Spoločnosť Nissan odhalila svoju odvážnu misiu ponúkať zákazníkom jazdenie elektromobilmi zadarmo.

Počas minulého roka začala spoločnosť Nissan v Dánsku testovať revolučný spôsob jazdenia, ktorý sa stal dnes už súčasťou ponuky pre všetkých fleetových zákazníkov v tejto krajine. Pri použití technológie nabíjania Nissanu striedavým prúdom môžu zákazníci čerpať energiu z elektrickej siete na napájanie svojho vozidla alebo dodávky a následne ju „odovzdávať“ späť do siete, aby ju mohli využívať ostatní. Znamená to žiadne palivo, žiadne náklady na energiu, len jazdenie zadarmo.

Dánsko je len začiatok

Spoločnosť Nissan rovnako informovala o partnerstve so spoločnosťou OVO, vďaka ktorému si budú môcť zákazníci kúpiť riešenie ukladania energie pre domácnosť Nissan XStorage za zvýhodnenú cenu. Podobne ako v Dánsku môžu vodiči „odovzdávať“ energiu späť do siete. Tým prispejú k stabilizácii energetickej siete vo svete, kde sa dopyt po energii zvyšuje z dôvodu rastúceho objemu populácie žijúcej v mestách. Navyše si tým môžu používatelia privyrobiť 400 eur ročne.

Spoločnosť Nissan už skúma i ďalšie regióny v Európe, aby z jazdenia zadarmo urobila míľnik do budúcnosti

A predseda predstavenstva spoločnosti Nissan v Európe Paul Willcox dodáva: „V nasledujúcich dekádach elektrický ekosystém transformuje moderný spôsob života, ako ho poznáme. A i keď východiskovým bodom sú stopercentné elektromobily, ako je nové vozidlo LEAF a e-NV200, vplyv bude omnoho väčší. Vďaka nižšiemu množstvu emisií budú naše mestá a ovzdušie čistejšie. Vďaka inteligentnejším bezpečnostným prvkom dramaticky klesne počet dopravných nehôd. Vďaka lepšiemu prepojeniu medzi vozidlami a ich okolím sa pri odvážaní detí do školy či pri každodennej dochádzke už nebudete stretávať s dopravnými zápchami. A tým, že umožníme ľuďom napájať svoje vozidlá a svoje domácnosti navzájom, môžeme využiť náš čas a energiu omnoho efektívnejšie než kedykoľvek predtým.“

Nissan (šr)

 

Diskusia k článku

';