Tip

Jazdiť sa dá takmer zadarmo! Škoda Economy Run

Jazdiť sa dá takmer zadarmo! Škoda Economy Run

Automobily značky Škoda v súťaži Economy Run potvrdili príkladnú účinnosť a šetrnosť voči životnému prostrediu.

V tradičnej súťaži o najnižšiu spotrebu ECONOMY RUN, ktorú ŠKODA AUTO dlhoročne podporuje ako partner, dosiahla víťazstvo posádka v kategórii benzínových vozidiel s modelom ŠKODA 1,0 MP, keď mala priemernú spotrebu iba 3,2 l/100 km. Víťaznou posádkou v kategórii Diesel bola ŠKODA OCTAVIA 1,6 TDI s priemernou spotrebou len 3,1 litra nafty na 100 km. Pri hodnotení automobilov poháňaných stlačeným zemným plynom (CNG) získal model CITIGO G-TEC priemernú spotrebu 2,2 kg/100 km. S 51 posádkami bol 36. ročník pretekov ECONOMY RUN mimoriadne úspešný vďaka aktívnej účasti podporovateľov ekonomickej jazdy.

Tento rok sa okrem kategórie benzínových a dieselových  vozidiel prvýkrát zúčastnili aj vozidlá v kategórii vozidiel poháňaných CNG. Kritériom hodnotenia je skutočne dosiahnutá spotreba. Okrem toho organizátori zohľadňujú dosiahnutú priemernú rýchlosť a rozdiel medzi skutočnou spotrebou a štandardnou spotrebou podľa NEDC (tzv. New European Ride cyklus). Víťazná posádka ECONOMY RUN 2017 v kategórii vozidiel poháňaných CNG, ktoré sa tento rok zúčastnili po prvý razt, bola posádka Marek Tomíšek/ David Kazda so štartovným číslom 35, ktorá prešla  na vozidle vozidla ŠKODA CITIGO G-TEC trať dlhú 323 km z Mladej Boleslavi do Vrchlabí a späť  za 6 hodín a 7 minút. Ich priemerná spotreba bola len 2,2 kg/100 km a len 60,28 g CO2/km.

Výsledky testov ECONOMY RUN potvrdzujú, že automobily ŠKODA sú stále hospodárnejšie. V rokoch 2014 až 2016 český výrobca automobilov znížil emisie CO2 svojich vozidiel približne o 12 percent. Do roku 2020 chce ŠKODA znížiť emisie CO2 o ďalších 18 percent. Na tento ciel sa automobilka zaviazala vo svojej správe o udržateľnom rozvoji. Neobvyklá produkcia efektívnych automobilov – GreenProduct – je súčasťou zelenej stratégie GreenFuture. V ňom značka ŠKODA spája všetky činnosti, čo umožňuje zníženie environmentálnych dôsledkov vývoja a výroby áut, napríklad 28-percentné zníženie spotreby energie, zníženie množstva odpadu pri výrobe automobilov o 76 percent a zníženie emisií pri výrobe o 43 percent.

Škoda Media Servicwes (šr)

Diskusia k článku

';