Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Hyundai Motorsport: víťazstvo na Tour de Corse!

Tím Hyundai Motorsport si pripísal na konto svoje prvé víťazstvo v majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach 2017 FIA World Rally Championship (WRC) keď Thierry Neuville vyhral Tour de Corse na automobile Hyundai i20 Coupe WRC so štartovným číslom 5.

Dani Sordo sa po suverénnej jazde umiestnil na treťom mieste, pričom od striebornej pozície ho delilo iba 1,3 sekundy. Tento výsledok priniesol tímu Hyundai Motorsport štvrté víťazstvo vo WRC a piate dvojité umiestnenie na stupienkoch víťazov.

Hayden Paddon skončil ako šiesty v absolútnej klasifikácii, čím všetky tri posádky Hyundai Shell Mobis World Rally Team dokončili vyčerpávajúcu súťaž na Korzike.

Cesta na vrchol

V nedeľu ráno Thierry Neuville a spolujazdec Nicolas Gilsoul štartovali do záverečných rýchlostných skúšok súťaže s pohodlným náskokom 39 sekúnd, rozhodnutí udržať si túto výhodu pred štvornásobným majstrom sveta Sébastienom Ogierom.

Po absolvovaní monstróznej rýchlostnej skúšky Antisanti-Poggio di Nazza na úzkych a kľukatých horských cestách, ktorá je s 53,78 km najdlhšou rýchlostnou skúškou súťaže, belgická posádka dosiahla štvrté víťazstvo v rýchlostnej skúške na tohtoročnej Tour de Corse.

Keď Ogier mal v rýchlostnej skúške SS9 problémy s elektroinštaláciou, posádka Dani Sordo a Marc Martí skončila ako druhá a posunula sa na druhé miesto aj v celkovej klasifikácii za svojich tímových kolegov. Pred záverečnou Power Stage mala španielska posádka náskok 2,5 sekundy pred posádkou tímu M-Sport. No vo vzrušujúcom finále sa Ogier dokázal prebojovať napäť na druhé miesto v celkovej klasifikácii.

Sordo získal dva osobitné body za štvrté miesto v Power Stage, Neuville pokračoval v sérii získavania bodov z Power Stage piatym miestom v záverečnej rýchlostnej skúške.

So štyrmi rozličnými víťazmi v štyroch úvodných podujatiach sezóny WRC 2017 sú tohtoročné majstrovstvá veľmi vyrovnané a stále otvorené. S umiestnením 1-3 na Korzike sa Hyundai Motorsport posunul na druhú priečku v hodnotení výrobcov, čím skrátil náskok vedúceho tímu na 24 bodov. Neuville so ziskom 26 bodov v tejto súťaži postúpil na tretie miesto v klasifikácii jazdcov.

Neuville/Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC so štartovným číslom 5):

Po tom, ako demonštrovala svoj potenciál na víťazstvo v Monte-Carlo a Švédsku bez medailového umiestnenia si posádka Thierry Neuville a Nicolas Gilsoul nakoniec odniesla palmu víťazstva z Korziky. To Belgičanom pomohlo zabudnúť na sklamanie z dvoch úvodných podujatí sezóny a zaradiť sa medzi posádky, s ktorými bude treba v sezóne 2017 počítať.

Neuville víťazstvo komentoval slovami: „Je to úžasný pocit vybojovať víťazstvo tu na Korzike. Sme presvedčení, že sa s nami z toho teší veľa ľudí, a to nielen celý tím Hyundai Motorsport. Od Monte Carlo a Švédska ma veľmi podporovali a som veľmi šťastný. Víťazstvo je konečne naše! Štart súťaže bol náročný, s určitými problémami v piatok, no metodicky sme pracovali aby sme sa boli silnejší. Keď Dani skončil ako tretí, získali sme pekné skóre bodov, ktoré nám pomohlo posunúť sa dopredu do boja o titul. Bol to pre nás fantastický víkend.“

Kto si počká…

Pre Hyundai Motorsport je výsledok z Korziky úspešným zavŕšením obdoba, kedy nové automobily Hyundai i20 Coupe WRC predvádzali v tejto sezóne dobré výkony. Tím má teraz na konte 24 víťazstiev v rýchlostných skúškach v roku 2017 a stal sa štvrtým výrobcom, ktorý doteraz v sezóne zvíťazil.

Šéf tímu Michel Nandan výsledky komentoval slovami: „Hovorí sa, že kto si počká, ten sa dočká a toto úslovie platí v plnej miere aj pre nás. Výsledok je fantastický a som nesmierne šťastný, že sme dosiahli taký výsledok, na akom sme počas celého doterajšieho priebehu sezóny tvrdo pracovali. Dúfam, že je to iba prvý z mnohých úspechov, ktoré nás ešte tento rok čakajú. Thierry and Nicolas mali senzačný víkend a demonštrovali svoju flexibilitu po komplikovanom štarte v piatok. So štyrmi víťazstvami v rýchlostných skúškach sa suverénne presadili a zanechali za sebou neúspechy z Monte-Carlo a Švédska. Je úžasné aj vidieť Daniho a Marca opäť na stupienkoch víťazov, po prvý raz v tejto sezóne. Tohtoročný šampionát WRC je medzi výrobcami veľmi vyrovnaný, preto si nemôžeme dovoliť odpočívať. Presunieme sa do Argentíny, s ktorou sa spájajú šťastné spomienky na víťazstvo Haydena a Johna v minulom roku a chceme pokračovať v tejto tendencii. Teraz si najprv vychutnáme tento dôležitý výsledok.”

Ďalšia súťaž

Majstrovstvá sveta 2017 FIA World Rally Championship sa teraz opäť presunú do zámoria na piate podujatie – Rally Argentina, kde tím Hyundai Motorsport triumfoval pred dvanástimi mesiacmi. Súťaž s 18 rýchlostnými skúškami na štrkovom povrchu sa uskutoční v dňoch 27.-30. apríla.