Tip

Daimler zvyšuje bezpečnosť transportérov

Daimler zvyšuje bezpečnosť transportérov

Spoločnosť Daimler má od leta 2015 samostatný tím pracovníkov aj na skúmanie nehôd transportérov.

Divízia Mercedes-Benz Vans vlastným vyšetrovaním nehôd zvyšuje bezpečnosť ransportérov s hviezdou. Tím pracovníkov na vyšetrovanie nehôd transportérov bol zostavený v lete 2015 a svoje hlavné sídlo má v závode Untertürkheim spoločnosti Daimler AG. Inžinieri stade skúmajú vybrané nehody transportérov značky Mercedes-Benz. Výsledky sa premietajú priamo do vývoja automobilov a transportéry značky Mercedes-Benz sú tak ešte bezpečnejšie.

   

Pre špecialistov má analýza reálnych prípadov mimoriadny význam, pretože pri nich sa vyskytuje ďaleko viac konštelácií, ako sú parametre bezpečnostných skúšok, predpísaných pre výskum a registráciu vozidiel. Vyšetrovatelia nehôd rozpoznajú napríklad aj to či sa airbagy iniciovali predpísaným spôsobom. Z vyšetrovania vyplývajú aj dôležité informácie, ktoré komponenty automobilu možno navrhnúť tak, aby boli ešte bezpečnejšie.

Priekopník bezpečnostnej techniky transportérov

Automobilová bezpečnosť má pre divíziu Mercedes-Benz Vans najväčší význam. Veľká časť aktuálnych bezpečnostných a asistenčných systémov na trhu transportérov oslávila svoju svetovú premiéru práve vo vozidlách značky Mercedes-Benz. A v neposlednom rade aj ASISTENT PREVENCIE KOLÍZIÍ, asistent sledovania mŕtveho uhla a asistent diaľkového svetla, preventívna ochrana cestujúcich PRE-SAFE, asistent sledovania pozornosti ATTENTION ASSIST a systém ADAPTIVE ESP so stabilizáciou prívesu (Trailer Stability Assist) vytvorili nové štandardy.

Či Sprinter, Vito alebo Citan, či skriňové vozidlo alebo Mixto, šasi alebo kombi – všetky verzie poskytujú rozsiahlu sériovú bezpečnostnú výbavou a príkladne vysokú úroveň  základnej bezpečnosti. Okrem toho môže každý zákazník zvýšiť bezpečnostnú úroveň  svojho transportéra množstvom bezpečnostnej a asistenčnej techniky podľa špecifického nasadenia vozidla.

Zlepšovať aktívnu aj pasívnu bezpečnosť

Premietnutie tímom zistených a vyhodnotených údajov z nehôd do vývoja vozidiel umožňuje ďalej vylepšovať aktívne a pasívne bezpečnostné systémy. Najmä vďaka tomu, že pri analýze reálnych prípadov sa vyskytuje ďaleko viac konštelácií, v porovnaní s parametrami bezpečnostných skúšok predpísaných pre výskum a registráciu vozidiel.

Keďže k rutine vyšetrovania patrí aj presné zmeranie nehodového vozidla a miesta nehody, skupina na vyšetrovanie nehôd transportérov má ako zásahové vozidlo k dispozícii Mercedes-Benz Vito Mixto, ktoré ponúka veľa miesta na potrebné zariadenie. V ložnom priestore, ktorý je od radov sedadiel oddelený deliacou stenou, sa nachádza od meracieho kolieska cez bezpečnostnú vestu a fotoaparát až po merač spádu všetko, čo je potrebné na analýzu nehody. Ak je v špeciálnych prípadoch potrebný letecký transport, regálové komponenty možno zobrať so sebou ako hotovo zabalené nástrojové kufríky a podať ich naukladané na seba ako batožinu. V zmysle stratégie Mercedes-Benz Vans goes global sa plánuje, že analýzy vyšetrovateľov nehôd budú v budúcnosti rozšírené na varianty a konštrukčné vzory vozidiel iných trhov – napríklad na vozidlá s pravostranným riadením alebo modely severoamerického trhu.

Diamler (šr)

Diskusia k článku

';