Tip

Citroën C3 Aircross: ďalšie SUV bez 4×4

Citroën C3 Aircross: ďalšie SUV bez 4×4

Vozidlo v základe vychádza zo súčasného Citroënu C3. Hoci nemá pohon všetkých kolies, predstavila ho automobilka ako kompaktné SUV.

Nové SUV C3 Aircross tvarovo vychádza z konceptu C-Aircross, ktorý bol predstavený na tohtoročnom autosalóne v Ženeve. Nahradí Citroën C3 Picasso. Mal by byť alternatívou k modelom Renault Captur, Nissan Juke, či Mazda CX-3.

      

Aircross preberá platformu súčasného modelu C3. Je dlhý 4,15 metra, široký 1,76 metra, 1,64 metra vysoký a jeho rázvor náprav je dlhý 2,6 metra. Je teda o niečo vyšší a širší ako Peugeot 2008. Po vzore ďalších modelov koncernu PSA má iba systém Grip Control na báze stabilizačného a protišmykového systému (pracuje s režimami Piesok, 4 × 4, Sneh, ESP OFF), a asistenta pre zjazd zo svahu.

Automobilka Citroën o modeli  C3 Aircross hovorí ako o najpriestrannejšom modeli vo svojom segmente, ktorý ponúka miesto pre päť cestujúcich, veľký priestor pre nohy a nad hlavou. Zadné sedadlá sú asymetricky delené a posuvné v rozsahu 150 milimetrov, operadlo sedadla spolujazdca možno preklopiť, vďaka čomu je možné prevážať predmety dlhé až 2,4 metra. Batožinový priestor má základný objem 410 litrov, po posunutí zadnej lavice úplne dopredu narastie na 520 litroch a po sklopení zadných operadiel poskytne až 1 289 litrov priestoru. Okrem toho možno podlahu batožinového priestoru umiestniť v dvoch rôznych výškach, čím sa vytvoria dve zreteľné medzery: hlavné a dvojité dno.

Motorovú paletu tvoria tri benzínové a dve vznetové pohonné agregáty. Ide o atmosféricky plnený 1,2 l PureTech 82 spojený s manuálnou prevodovkou, ďalej o preplňovanú verziu 1,2 PureTech 110, kombinovaný s manuálnou aj automatickou prevodovkou a do tretice tu máme variant 1,2 PureTech 130 s manuálnou prevodovkou. Číselné značenie udáva výkon v konských silách. Záujemcovia o turbodiesel majú k dispozícii motory 1,6 BlueHDI 100 a 1,6 BlueHDi 120, v oboch prípadoch sú spojené s manuálom. Vozidlo jazdí na 16- alebo 17- palcových kolesách.

Citroën C3 Aircross má príťažlivý tvar karosérie s rôznymi farebnými kombináciam aj v interiéri. V kabíne nechýba napríklad farebný head-up displej, automatické prepínanie diaľkových svetiel, sledovanie slepého uhla a jazdných pruhov, bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu, Mirror Screen pre zrkadlenie multimediálneho obsahu mobilného telefónu alebo Connect Box, ktorý dokáže privolať pomoc pomocou tiesňového volania .

Vozidlo budú vyrábať v závode Figueruelas v španielskej Zaragoze, kde vyrábajú aj model Opel Crossland X.

(šr)

Diskusia k článku

';