Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Milionári z Leopoldova

V  leopoldovskom závode Meroco zaznamenali vyrobenú milióntu tonu biopaliva ľudovo nazývaného biodiesel.

Vďaka tomuto objemu sa ušetrilo najmenej 1 670 180 ton emisií CO2, čo je približne toľko emisií ako vyprodukuje jedna veľká slovenská cementáreň za tri roky.

Biopalivá primiešané v benzíne a nafte účinne znižujú emisie skleníkových plynov z výfukov áut, celkovo o 50 až 80 % a tým pomáhajú k zlepšovaniu životného prostredia. Ich povinným primiešavaním do pohonných hmôt Slovensko napĺňa stanovené ciele v oblasti ochrany klímy. Zároveň sú príspevkom k zníženiu závislosti na dovoze ropy, keďže pokrývajú časť potrieb motoristov domácou produkciou.

„Celková úspora skleníkových plynov, prepočítaná na CO2, predstavuje také množstvo emisií CO2, aké vyrobí jedna veľká cementáreň na Slovensku za tri roky. Toľko emisií vďaka biodieslu zmizlo z našich ciest,“ hovorí Matej Sabol, generálny riaditeľ skupiny Envien Group, do ktorej závod Meroco patrí.

Biodiesel alebo bionafta či FAME (Fatty Acid Methyl Esther) sa na Slovensku vyrába od roku 2008, kedy v Leopoldove vznikla moderná prevádzka  ročným objemom výroby 100-tisíc ton biodieslu. Na výrobu využíva olej z repky olejnej, ale aj použitý kuchynský olej.

Z domácej repky olejnej sa na biopalivo využíva 80 – 85 % úrody, zvyšok tvorí import. Od roku 2011 sa na prípravu biodieslu na Slovensku spotrebovalo 1 255 304 ton repky olejnej. Pre farmárov a pestovateľov tejto komodity predstavuje výroba biopalív istotu odbytu, navyše v situácii, kedy na Slovensku chýba spracovateľ repky na jedlý olej, a zároveň klesá záujem o využitie repkového oleja v kuchyni.

Až 60 % produkcie repky sa z výroby biodieslu dostane späť k poľnohospodárom v podobe repkových šrotov, kvalitnej suroviny na prípravu kŕmnych zmesí pre hospodárske zvieratá. Repkový olej je dominantnou surovinou aj pre biodiesel vyrobený v Európskej únii. Zo 16 miliónov ton repky vzniká ako vedľajší produkt výroby biopaliva aj takmer 10 miliónov ton repkového šrotu s vysokou hodnotu bielkovín, ktoré EÚ ušetrí pri dovoze bielkovín pre chov hospodárskych zvierat.

K ďalším výhodám výroby biodieslu patrí podpora zamestnanosti, a tým aj zachovania osídlenosti regiónov a vidieka. Produkcia biopalív podporuje priamu zamestnanosť vo výrobe a v agrosektore a sekundárnu zamestnanosť v službách. Podľa údajov EÚ je na 1000 ton vyrobenej bionafty viazaných približne 17 pracovných miest. Podľa toho desaťročná produkcia biodieslu v Leopoldove prispela k vytvoreniu a udržaniu 1 700 pracovných miest ročne.

Dynamic (šr)

 

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov