Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Homola bodoval na alpskom okruhu

Slovenský automobilový pretekár Matej Homola sa v medzinárodnom seriáli TCR opäť postavil na stupne víťazov, v nedeľňajších prvých pretekoch na rakúskom Salzburgringu obsadil druhé miesto.

Preteky TCR International Series na Salzburgringu boli počas uplynulého víkendu vzrušujúce od začiatku do konca. Po tretí raz sa preteky TCR International Series vrátili na Salzburgrin, na jedno z obľúbených miest šampionátu vďaka vynikajúcemu alpskému prostrediu a vlastnostiam samotnej pretekárskej dráhy. Je rýchla, náročná a dokonale sa hodí pre náročné preteky série Touring Car.

Dve predchádzajúce podujatia série TCR mali štyroch rôznych víťazov za veľmi odlišných poveternostných podmienok. Kevin Gleason (Honda Civic) a Michel Nykjær (SEAT León) vyhrali preteky v roku 2015 za slnečného počasia, zatiaľ čo Mikhail Gračev (Honda Civic) vyhral vlani prvé preteky na suchom povrchu, ale pod hrozbou dažďa, ktorý sťažil jazdu SEAT-u Pepe Oriolu počas posledných štyroch kôl. Dážď prišiel počas druhých pretekov; Jean-Karl Vernay (Volkswagen Golf) urobil menej chýb ako ktokoľvek iný a skončil ako víťaz.

Na Salzburgringu je nastavenie auta rozhodujúce, aby sa zabránilo problémom s opotrebovaním prednej ľavej pneumatiky. Rovnako dôležité je prežiť riziko kolízie pri prvej šikane a vyhýbať sa kontaktom vo vysokej rýchlosti, ktoré môžu viesť k masívnemu poškodeniu automobilov.

Pole position pre Homolu v Salzburgu!

Dvadsaťdvaročnému Slovákovi vyhovuje trať pri Salzburgu, sobotňajším triumfom v kvalifikácii nadviazal na predchádzajúce dobré výkony.

Maťo Homola vyhral kvalifikáciu pretekov TCR International Series na rakúskom Salzburgringu! Po technických problémoch v testovaní a tréningoch zabral v dvojdielnom súboji o pozície na štarte naplno! V napínavej dráme sa bojovalo o každú tisícinu sekundy. Šestnásť jazdcov sa vtlačilo do jednej sekundy a Maťo bol od Srba Borkoviča rýchlejší len o 71 stotín.

„Podarilo sa nám dobre pripraviť na kvalifikáciu, hoci v piatok ani v sobotu dopoludnia sa mi nevyhli technické problémy,“ rozhovoril sa šťastný Maťo Homola po skončení meraného tréningu. „Defekt, zlomená spojovačka, polos… Verím, že všetko neštastie som si už vybral a teraz už všetko pôjde hladko. Úspech v kvalifikácii by tomu mohol nasvedčovať. Išiel som naplno, podarilo sa mi poskladať dobré kolo na okruhu, ktorý nie je jednoduchý.“ Homola bol v kvalifikácii najlepší už druhý raz v tejto sezóne. Vyhrať sa mu podarilo aj v Bahrajne, no tam musel štartovať z posledného miesta, pretože predtým vymenil motor jeho astry a za to sa trestá stratou pozícií.

„Tvrdo sme pracovali na nastavení auta a vyplatilo sa nám to,“ citovala Homolu oficiálna tlačová správa. V napínavej dráme sa bojovalo o každú tisícinu sekundy. Šestnásť jazdcov sa vtlačilo do jednej sekundy a Maťo bol od Srba Borkoviča rýchlejší len o 71 stotín.

Vydarený víkend

Po štarte z pole position bojoval Maťo so Srbom Dušanom Borkovičom o prvenstvo v prvých pretekoch na 4,1 km okruhu pri Salzburgu v Rakúsku. V jednom momente po reštarte dokonca dostal nos svojho auta pred Borkovičovu Alfu. „Bol som na vonkajšku a mal som rýchlosť, no tesne pred brzdením som pocítil vibrácie z pravého predného kolesa a radšej som zvoľnil. Nechcel som riskovať nehodu, v tej zákrute skončilo v týchto pretekoch niekoľko mojich súperov. Teším sa z 2. miesta, hoci som chcel vyhrať. No konečne sme sa dostali tam, kam patríme, teda na pódium,“ zhodnotil po prvých pretekoch Maťo Homola. Spolu s bodmi za10. miesto z druhých pretekov získal dovedna 24 bodov, čo je viac, ako za doterajších 5 kôl náročnej sezóny s novým tímom DG Sport Compétition a Astrou TCR.

Preteky č.2

Podľa pravidiel TCR štartuje víťaz kvalifikácie do druhej jazdy víkendu z 10. miesta. Maťo vyrazil skvele, no počas jazdy na náročnom rýchlom okruhu dostali poriadne zabrať predné pneumatiky. Nové totiž v jeho tíme nasadili do prvých pretekov, v tých druhých zostali Homolovi už len použité. Slovenský reprezentant tak nemohol útočiť tak, ako v prvých pretekoch. „V prvej jazde som na konci cítil výraznú nedotáčavosť, tak som to s inžiniermi chcel zmeniť. No nefungovalo to a v druhých pretekoch to bolo ešte horšie. Mohol som skončiť aj lepšie, no Lloyd mňa a Vervischa predbehol pod žltými vlajkami. No s víkendom ako takým som spokojný, konečne som nabral poriadnu porciu bodov a verím, že to zopakujem aj na Hungaroringu o týždeň.“

V priebežnom hodnotení TCR International Series sa Maťo Homola posunul na 11. miesto so ziskom 44 bodov.

„Uplynulý víkend som získal viac bodov ako počas predchádzajúcich pretekov spolu! Určite som chcel vyhrať prvé preteky, ale Dušan Borkovic mal naozaj dobrý štart. Dvakrát som ho takmer prebehol, ale druhýkrát som nechcel vziať na seba žiadne väčšie riziko. Nebolo ľahké udržať Stefana Cominiho za mnou, ale mal prepichnuté koleso a to mi pomohlo,” povedal Maťo Homola. A dodal: „Na Salzburgringu sú každé pretky iné. Musíte mať obrovský rešpekt k Turn 9, pretože tam havarovalo mnoho vodičov. Je úžasné, čo seriál TCR urobil s autami, pretože vydržali hrozné havárie.“

Borković a Colciago vyhrali  v Rakúsku

Tohtoročný rakúsky víkend medzinárodnej série TCR bude väčšinou pripomenutý z dôvodu nehôd na Turn 9, ktoré zničili štyri autá Novými lídrami seriálu  sú Stefano Comini a Roberto Colciago.

Tím Leopard Racing má náročnú úlohu opraviť dve autá (Vernaya a Roba Huffa) počas niekoľkých dní pred voľným trénigom na Hungaroringu. Dobrou správou je, že tieto vysokorýchlostné havárie ukázali bezpečnosť vozidiel TCR, pretože všetci štyria vodiči vyšli z nich bez zrnenia  iba na ľavom lakte Huffa boli modriny.

Dušan Borković ukázal autoritatívne víťazstvo v Pretekoch 1, rovnako ako Roberto Colciago v Pretekoch 2. Mat’o Homola oslávil svoje prvé pódium (aj Oplu) v medzinárodnej sérii (druhý v Pretekoch 1).

Ostatní finalisti na Salzburgringu boli tiež šťastní: Attila Tassi (druhý v pretekoch 2) nemohol dúfať v takýto výsledok po svojom deštruktívnom incidente vo voľných tréningoch, ale jeho štart zachránilo kombinované úsilie M1RA a JAS, ktoré “materializovali” druhé auto pre neho; Comini ukázal vo svojej show zmes útoku a obrany a ďalším jazdcom, ktorý sa môže  radovať, bol Jens Reno Møller, ktorý skóroval v oboch pretekoch a bojoval proti oveľa skúsenejším konkurentom.

Nasledujúce preteky TCR sa uskutočnia 17.-18. Júna v Maďarsku (DTM Event) na Hungaroringu (namiesto 1.- 2. júl 2017).